Как се произвеждат пелетите?

Дървесните пелети са сред най-използваните биопродукти. Те спадат към възобновяемите източници на енергия, тъй като се получават от дървесна маса. Oтговарят на необходимостта за висококалорично гориво, а освен това са екологични – при изгарянето им се отделят не по-големи емисии на въглероден диоксид, отколкото при изгарянето на дървесна маса.

Качествените и добри дървесни пелети, без значение дали са от твърда или иглолистна дървесина, няма да имат кора или тя ще бъде с много ниско съдържание. Производството на пелети ZEMEN PELLETS се осъществява от 100% бял бор, които се раздробява и пресова. Не се добавят никакви химически вещества и добавки в производствения процес. Вида на дървеният материал и неговата влажност са основно определящи за качеството на крайната суровина.

Производството преминава през няколко важни етапа

Първият етап е надробяване и смилане на дървесината, за да се изсуши равномерно и бързо. Първичната суровина трябва да се превърне в малки частици – трици или стърготини и независимо от вида на дървесината, всички ще се сгъстят до едно и също ниво на плътност. По този начин дървесните частици са еднакви по големина и процесът протича качествено.

Следващият етап е сушенето, то е важна част от производството, за осигуряване на високо качество и калоричност на пелетите. Материалът се изсушава, за да се постигне подходяща влажност. Когато влажността е над 15% това затруднява пресоването на дървесните пелети.

Следва пресоването, което се извършва при висока температура. Подаването на изсушената и смляна до ситни частици дървесина към пресите се извършва с дозатор. Ако гранулите не са добре оформени те няма да горят добре, което освен ниска енергийна ефективност ще причини и проблеми за уредите, в които се използват тези дървесни пелети. По време на този процес, съдържащият се в дървесината лигнин омеква при достигане на висока температура и слепва частиците по естествен начин, действа като природно лепило. Освен лигнина, за слепването и лесното оформяне на гранулите допринася и високото налягане при пресоването.

Последният етап от производството на пелетите е охлаждането. То се налага поради високата температура, която се достига.

Share